جراحی لاغری

ضد افتاب خوارکی
می 29, 2016
دررفتگی مفصل استخوان؛ درمان و جلوگیری
می 30, 2016
نمایش همه

جراحی لاغری

جراحی لاغری

 

 

اگر شاخص توده بدنتان 40 (BMI) یا بالاتر از آن است، (یعنی 50 کیلو اضافه وزن برای آقایان و 35 کیلو اضافه وزن برای خانم‌ها) به طور جدی یک فرد چاق خوانده می ‌شوید.
البته این جراحی ‌ها برای افرادی که شاخص توده بدنشان بین 35 تا 40 است و از عوارض و مشکلات ناشی از چاقی رنج می ‌برند می‌ تواند مناسب باشد. برای این افراد، احتمال مرگ ناشی از انجام ندادن جراحی خیلی بیشتر از عوارض ناشی از انجام ‌دادن آن است و چاقی به نوعی جان آنها را تهدید م نماید. توانایی و قابلیت واکنش شما به لاغری و کاهش وزن و تغییر در تصویر بدن، نیاز به بررسی ‌های روانشناسی است. بیماران باید انگیزه‌ای قوی برای این عمل داشته باشند و از مشکلات مربوط به رژیم ‌غذایی، ورزش و رهنمون‌ های دارویی که بعد از عمل باید رعایت کنند، مطلع گردد.
انواع مختلفی از جراحی‌ های کاهش وزن وجود دارد. انواعی از آنها محدود ‌کننده هستند و میزان ظرفیت معده را محدود می نماید. انواعی دیگر نیز از جذب کالری و مواد‌ غذایی جلوگیری می‌ کنند. گروهی دیگر نیز ترکیبی از دو نوع ذکر شده هستند.
جراحی ‌های معمول کاهش وزن عبارتند از:
لیپوساکشن
شامل خارج ‌کردن چربی زیر پوستی به وسیله کانولای متصل به پمپ تخلیه‌ است. کانولا میله کوچک حاوی سوراخ ‌های فراوان است که از طریق برش ‌های کوچک 5 تا 6 میلی ‌متری وارد فضای زیر پوست می ‌شوند. در هر بار لیپوساکشن نهایتا 7 کیلوگرم چربی خارج می ‌شود.
لیپوساکشن برای از بین بردن چربی‌‌ های موضعی در قسمت ‌هایی است که با ورزش یا رژیم غذایی از بین نمی ‌‌رود. یعنی معمولا برای کاهش وزن استفاده نمی‌‌ شود.
گاستروپلاستی، لاغری از طریق آندوسکوپی!
یکی از روش ‌های لاغری مدرن است که بدون عمل جراحی و از طریق آندوسکوپی انجام می‌ شود. در این روش بالون از دهان به داخل معده هدایت شده و در منحنی پایین معده قرار می‌ گیرد. این بالون با کاستن از حجم معده احساس سیری زود رس ایجاد می ‌کند. در هفته اول جراحی مصرف مایعات و پوره ‌ها در حجم کمتر تجویز می ‌شود. همچنین در طول 6 ‌ماه که بالون در معده قرار دارد باید به صورت روزانه از مکمل ویتامین B12 و B کمپلکس استفاده شود تا از سوء جذب مواد مغذی جلوگیری شود. این جراحی به افراد دارای BMI بالای 30 توصیه می‌ شود.
گاستریک بای ‌پس، معده نصف می ‌شود!
این جراحی برای افراد بسیار چاق با BMI بالای 35 توصیه می ‌شود. در این جراحی معده به دو قسمت تقسیم می ‌شود و قسمت بالای معده را به روده کوچک متصل می ‌کنند. در نتیجه حجم معده نصف شده و قسمت پایین معده برداشته می ‌شود. در این افراد نیز مصرف روزانه ویتامین B12 و B کمپلکس، آهن و کلسیم توصیه می‌ شود. در 10 روز اول جراحی باید مایعات و انواع پوره ‌ها با حجم کم مصرف شود و از مصرف غذاهای نفاخ مانند حبوبات، کلم، گل کلم و انواع نوشابه ‌های گازدار خودداری گردد. این عمل یکی از رایج‌ ترین جراحی ‌های کاهش وزن است، چرا که نتایج طولانی ‌مدت مثبتی داشته است و از هر دو مکانیسم سوء‌ جذب و محدود‌ کردن برای رسیدن به هدف کاهش وزن بهره می ‌برد.
گاستریک باندینگ، کمربندی به دور معده!
روشی از درمان چاقی است که به وسیله لاپاراسکوپی انجام می ‌شود. در این روش حلقه‌ای از جنس سیلیکون دور معده قرار داده می‌ شود که مثل یک کمربند به دور معده سفت می ‌شود. این حلقه توسط لوله باریکی به محفظه تزریق که در زیر پوست شکم قرار داده شده، وصل می شود. جراح در جلسات بعدی با لمس شکم و یافتن محل تزریق، مقداری مایع سرم به داخل بالن حلقه که دور معده شما قرار دارد، تزریق می ‌کند. این امر منجر به تنگ ‌تر شدن حلقه و در نتیجه کوچک‌ تر شدن حجم معده می ‌شود‌. این جراحی از نوع محدود‌ کننده است و رواج زیادی دارد زیرا باعث کاهش وزن تدریجی و ثابتی می ‌شود و در صورت لزوم هم می ‌توان باند را تعدیل کرد. این روش قابل برگشت است و به افراد با BMI بالای 35 توصیه می ‌شود. گاستریک باندینگ بسیار شبیه به گاستروپلاستی است و مصرف روزانه B12 و B کمپلکس پس از آن توصیه می‌ گردد.
پلیسه زدن معده، ارزان‌ترین روش جراحی است
روش پلیکیشن در ایران ابداع شده است. این روش تقریبا مثل اسلیو است اما ارزان‌ترین روش جراحی به حساب می‌آید زیرا در آن از وسایل خاصی استفاده نمی‌شود. در واقع طی آن معده روی هم بخیه می‌خورد و پلیسه می‌شود، به این ترتیب فضای آن کم می‌شود.
جراحی متابولیک، تبلیغات ماهواره‌ای سراغش رفته‌ا‌ند
جراحی‌های چاقی و متابولیک روی متابولیسم بدن و اختلالات مربوط به آن از جمله فشار خون بالا، چربی خون بالا، دیابت، اختلالات تنفسی و … تاثیرگذارند. جالب است بدانید جراحی متابولیکی که اخیرا در ماهواره تبلیغ می‌شود اینکه بگویند این روش‌ها صد درصد دیابت را درمان می‌کنند، صحیح نیست و تا به حال ثابت نشده است. اما بای‌پس معده تا 85درصد و اسلیو هم تقریبا تا 75 درصد روی دیابت تاثیر می‌گذارند و تایید شده هستند.
بعد از عمل هم باید ورزش کنید
مبتلایان به چاقی مفرط از عوارض و بیماری‌های مختلفی رنج می‌برند و ریسک بسیار بالاتری برای ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، چربی خون بالا، فشار خون بالا، سکته مغزی، سکته قلبی و … دارند. درمان این بیماران به سختی از طریق رژیم غذایی و ورزش با یا بدون درمان دارویی میسر می‌شود و مسلما نتایج درمان در طولانی‌مدت مایوس‌کننده‌تر است طوری که میزان عود برای درمان‏های غیر جراحی چاقی تا 90درصد گزارش شده است.

[تعداد: 2    میانگین: 1/5]