خشکی لب ها

موی زیر پوستی
سپتامبر 19, 2016
نمایش همه

خشکی لب ها

خشکی لب ها

می‌توان از عارضه‌های فصل سرما , خشکی پوست و خشکی لب نام برد که با درد و سوزش همراه می‌باشد. اگر همیشه در پاییز و زمستان از خشکی لب رنج میبرید در این تاپیک میتوانید خشکی لب‌هایتان را خانگی درمان کنید .
این خشکی می‌تواند با حرف زدن و حرکت زیاد دهان، سبب ترک خوردن پوست لب و بدتر شدن شرایط فرد شود.

درمان خانگی خشکی لب

خیار

خیار را حلقه حلقه برش بزنید و روی لب‌های خود بگذارید.بسیاری از مردم از خیار برای رفع خشکی سطح لب‌های شان استفاده می‌کنند.

استفاده از عسل و وازلین

عسل به خاطر طبیعی بودن ، یک مرهم فوق العاده و یک عامل ضد باکتری میباشد.وازلین نیز یکی از عالیترین محافظان پوست میباشد و وقتی این دو عامل با هم ترکیب شوند،نتیجه بهتری در پی خواهند داشت.

طرز تهیه و استفاده

مقداری عسل روی لب‌های خود بگذاریدو چند دقیقه صبر کنید تا خشک شود.بعد بدون تکان دادن لب‌ها ،مقداری وازلین روی آنها بمالید و بگذارید ترکیب عسل و وازلین به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه روی سطح لب‌هایتان بماند .سپس با آب نسبتا گرم عسل و وازلین را از روی لب‌هایتان بشویید.این کار را به مدت ۲-۵ روز ،روزی یک بار انجام دهید تا خشکی لب‌هایتان برطرف شود.

شکر و عسل

دو قاشق چایخوری شکر و یک قاشق‌خوری عسل را با هم ترکیب و این خمیر را ۵ دقیقه روی لب‌های خشک و ترک‌خورده‌تان بگذارید. این کار را ۲ بار در روز تکرار کنید تا لب‌هایتان نرم ‌تر شوند. می‌توانید این خمیر را برای از بین رفتن پوسته‌های لب، کمی‌روی آنها مالش دهید و در نهایت هم با آب ولرم بشویید.

آب درمانی

یکی از علت‌های اصلی خشکی لب‌ها ،کم آبی بدن است.هر فرد باید روزانه ۲-۳ لیتر آب بنوشد؛خصوصا در روزهای خشک زمستان .هنگامی‌که در خانه هستید ،از مرطوب کننده هوا استفاده کنید تا علاوه بر تنفس هوای مناسب ،خشکی هوا به پوستتان سرایت نکند.

آلوئه ورا

خاصیت گیاهی آلوئه ورا باعث شده است که به عنوان یک داروی شگفت انگیز برای پوست مورد استفاده قرار گیرد.بنابر این برای درمان لب‌های خشکی زده مقدار کمی‌ژل آلوئه ورا روی لب‌های خود بمالید و چند روز پیاپی این کار را تکرار کنید.
اما پیش از آنکه اقدام به درمان و رفع خشکی لب‌ها نمایید ،بهتر است از علت اصلی آن آگاه شوید.کمبود ویتامین B ،آهن و اسید‌های چرب می‌تواند موجب ترک خوردن و خشکی لب‌ها شود.شما می‌توانید بعد از انجام آزمایش و اطمینان یافتن از این مسئله ،با مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین ،این کمبود را برطرف نموده و مشکل خود را حل کنید.

چند نکته که باید رعایت نمایید

۱ .اگر با استفاده از رژلب دچار خشکی لب می‌شوید، بهتر است قبل از استفاده از آن، لب‌های خود را با کمی پماد ویتامین A چرب کنید.
۲. دو قاشق چایخوری شکر و یک قاشق‌خوری عسل را با هم ترکیب و این خمیر را ۵ دقیقه روی لب‌های خشک و ترک‌خورده‌تان بگذارید. این کار را ۲ بار در روز تکرار کنید تا لب‌هایتان نرم‌تر شوند. می‌توانید این خمیر را برای از بین رفتن پوسته‌های لب، کمی روی آنها مالش دهید و در نهایت هم با آب ولرم بشویید.
۳ .دور رژلب‌های مات و خشک را خط بکشید. رژلب‌های چرب و مایع، بهترین مواد آرایشی برای لب‌های خانم‌هایی است که از خشکی لب رنج می‌برند.
۴. در صورت نیاز، لب‌های خود را با شوینده‌های ملایمی مانند صابون‌های کرم‌دار یا شامپو بچه بشویید.
۵. هنگام غذا خوردن، دستمال را روی دهانتان نکشید بلکه گوشه‌ای از دستمال‌های نرم و لطیف را آرام روی لب‌هایتان بگذارید و بردارید.
۶. استفاده از وازلین، کره و روغن مخصوص پوست بچه‌ها هم در نرم کردن لب‌ها تاثیر دارد.
۷. روزی ۴ بار روغن طبیعی نارگیل یا کرچک روی لب‌های خشک خود بزنید. این روغن‌ها، از قوی‌ترین و موثرترین نرم‌کننده‌های طبیعی لب در روزهای سرد و خشک سال محسوب می‌شوند.
۸. قبل از خواب، ترکیبی از عسل و گلیسیرین درست کنید و آن را روی لب‌هایتان بزنید. این ترکیب را صبح که بیدار شدید، از روی لب خود با آب ولرم پاک کنید و معجزه آن را در نرم شدن لب‌هایتان ببینید.
۹. یک مشت پر، برگ گل سرخ شسته‌شده را در مقدار کمی شیر به مدت چند ساعت، خیس کنید. سپس با مخلوط کردن برگ‌های گل و شیر، خمیر یکنواختی درست کنید و آن را روزی ۲ بار روی لب‌های پوسته‌پوسته‌شده یا ترک‌خورده بگذارید. قرار دادن این خمیر روی لب‌ها، پیش از رفتن به رختخواب، کمک زیادی به نرم ‌تر شدن پوست لب می‌کند.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]